[ad_1]

پس از تصویب قانون توسط سقط داوطلبانه (IVE) در آرژانتین، بحث در مورد سقط جنین قانونی در آمریکای لاتین ، جایی که کشورهایی مانند شیلی و مکزیک بار دیگر از رفتار قانونی آن حمایت کرده اند ، انگیزه جدیدی یافته است ، در حالی که در کلمبیا با حکم دادگاه می توان آن را در ماههای آینده غیرقانونی دانست.

یکی از اولین اثرات جریان سبز آرژانتین در شیلی رخ داد ، جایی که بحث عمومی در مورد IVE را احیا کرد و لایحه ای را برای غیرقانونی دانستن آن از حالت سستی در اواسط کارزار روند قانون اساسی مطرح کرد.

کمیسیون زنان مجلس نمایندگان از ابتدای چهارشنبه گذشته ابتکار عمل را آغاز كرد ، كه محدود به جرم زدایی سقط جنین تا هفته 14 است ، زیرا طبق قانون اساسی شیلی فقط رئیس جمهور می تواند پروژه هایی را كه شامل هزینه های عمومی است ، ارائه دهد ، چیزی كه به معنای قانونی كردن آن است.

“جرم زدایی راهی برای فعال نگه داشتن بحث و به ویژه در مواجهه با روند قانون اساسی است. این یکی از بزرگترین فضائل است که اکنون باید دوباره درباره آن بحث شود. “

مگنا کارتای شیلی ، که از دیکتاتوری آگوستو پینوشه (1990 – 1973) به ارث رسیده است ، در واقع مانع اصلی سقط جنین قانونی در کشور است ، زیرا از “زندگی نوزادان” محافظت می کند.

بنابراین ، اگر قرار بود جرم زدایی توسط کنگره تصویب شود ، می توان آن را قبل از انتشار توسط دادگاه قانون اساسی (TC) ، که در گذشته سایر پروژه های قانونی کردن سقط جنین در شیلی ، جایی که IVE فقط به دلیل سه مجاز بود ، رد کرد ، مورد اعتراض قرار گیرد. علل: خطر برای زندگی مادر ، سقط جنین یا تجاوز جنسی.

“اکنون فقط فرصتی در دوره قانونگذاری بعدی ، بدون این قانون اساسی ، قادر به بحث و گفتگو بدون این TC ، این حد نصاب اکثریت اکثریت یا ابتکار انحصاری رئیس جمهور است ، زیرا ما در حال حاضر دادگاه بسیار بهتری برای اعتراض به یک دادگاه قانونی داریم سقط جنین رایگان و ایمن ، “اورلانا گفت.

واقعیت مکزیک

همچنین در مکزیک ، که فرمانداران و کل مجلس نمایندگان در ماه ژوئن از سر می گیرند ، قانونی شدن سقط جنین در آرژانتین موضوع را دوباره در دستور کار عمومی قرار داده است.

رئیس جمهور آندرس لوپز اوبرادور “دموکراسی مشارکتی” را خواستار شده و خواستار یک رایزنی مردمی شده است ، زیرا وی گفت “این یک مسئله زنان است” و نباید توسط مقامات تصمیم گیری شود.

این بیانیه ها جنجالی را در جنبش فمینیستی مکزیک ایجاد کرد ، جایی که ایده غالب این است که از حقوق مشورت نمی شود و در خود حزب حاکم ، جایی که گروهی از قانون گذاران با صدور بیانیه ای خواستار برخورد قانونی IVE و رعایت “مسئولیت تاریخی” برای برای تضمین آن.

در حال حاضر ، سقط جنین فقط در مکزیکو سیتی و ایالت جنوبی اوآخاکا تا 12 هفته قانونی است ، اگرچه ابتکارات مختلفی در کنگره برای گسترش آن به بقیه کشور وجود دارد.

به گفته وندی بریسینو ، رئیس کمیسیون برابری جنسیتی مجلس عوام ، یکی از آنها به امضای 140 قانونگذار اعم از احزاب حاکم و مخالف منتظر است راه حلی برای “بین ژانویه و فوریه” ارائه شود. .

“دشوار به نظر می رسد اما دست یافتنی است. کاش می توانستم بگویم “وقت آن است که آن را بگیریم” ، زیرا ما آماده هستیم “، گفت:” بریسونو در گفتگویی گفت: “ما شرط بندی را در این قانونگذار انجام خواهیم داد ، اما در این بازه زمانی یا بعداً ، اطمینان دارم که حاصل خواهد شد. “

در کلمبیا ، تأیید IVE در آرژانتین باعث برپایی جشن ها و رد های نمایندگان کنگره شد ، و همچنین بحث در رسانه های اجتماعی و رسانه ها را تشدید کرد ، که آن را به عنوان یکی از “موضوعات مهم” 2021 معرفی کرد.

جرم زدایی از سقط جنین در کشور دوباره در اختیار دادگاه قانون اساسی (CC) است که دادگاه آن را به سه دلیل تجاوز جنسی ، بدشکلی یا خطر زندگی مادر در سال 2006 قانونی کرده است.

دادگاه مجبور است در مورد چهار دادخواست كه مستلزم جرم زدایی است ، از جمله دادخواست آغاز شده توسط جنبش Causa Justa ، متشكل از 90 سازمان و بیش از 134 فعال كه شش اتهام خلاف قانون اساسی را برای حذف IVE از قانون مجازات مطرح كرده اند ، صادر كند.

این تصمیم بین مارس و آوریل برنامه ریزی شده بود ، اما درخواست اخراج از قاضی توسط وکیل ناتالیا برنال ، رهبر بخش ضد سقط جنین در کشور ، ممکن است آن را به تعویق بیندازد ، اگرچه دادگاه به طور سیستماتیک درخواست های آنها را در گذشته رد کرده است.

در همین حال ، Just Cause خواستار علنی شدن جلسات بحث دادگاه شد تا عموم مردم بتوانند آن را دنبال کنند و دادگاه قانون اساسی نیز “اطلاعات بیشتری درباره تصمیم مطابق با قانون اساسی دریافت کند”.

“هیچ استدلال قانع کننده ای وجود ندارد ، مگر از نظر سیاسی یا ایدئولوژیک ، دادگاه علیه وی حکم صادر کند. همه بادها به نفع جرم زدایی یا تصمیم مطلوب برای حرکت به جلو در حال وزیدن هستند. “

بحث در مورد گنجاندن سقط جنین به عنوان یک جرم در قانون مجازات امسال در بولیوی مشاهده می شود ، جایی که دولت لوئیس آرس در حال آماده سازی اصلاح قضایی است که با همه گیری ویروس کرونا به تأخیر افتاده است.

در پرو ، جایی که یک انتخابات عمومی در ماه آوریل برگزار می شود ، قانونی شدن IVE در آرژانتین بر زمینه های انتخاباتی تأثیر گذاشت و دو حزب خواستار جرم زدایی از آن شدند: Juntos por el Perú چپ و Partido Morado مرکز ، اما فقط برای اضافه کردن دلیل تخلف.

در همین حال ، برای درمان پروژه ارائه شده در سال 2016 ، مجدداً به جنبش های فمنیستی احتیاج است که قصد دارد قانونی را به سه علت در کشوری گسترش دهد که سقط جنین فقط به دلیل خطر برای سلامتی مادر قانونی باشد.

کشورهای دیگر

در اروگوئه ، کوبا ، گویان ، گویان فرانسه و پورتوریکو ، سقط جنین در هفته های اول بارداری قانونی است.

بدون استثنا در السالوادور ، هندوراس ، نیکاراگوئه ، جمهوری دومنیکن و هائیتی ممنوع است.

پاراگوئه ، ونزوئلا ، گواتمالا ، پرو و ​​کاستاریکا محدودترین قوانین را دارند و سقط جنین را تنها در صورت به خطر افتادن زندگی یا سلامتی زن باردار ، جرم زدایی می کنند.

سایر کشورها ، مانند برزیل ، در کدهای جزایی خود متغیرهای تجاوز جنسی ، زنده ماندن غیر جنین را درج کرده اند.

بولتن 9:00

از دوشنبه تا جمعه ، هیئت تحریریه ما مناسب ترین اطلاعات را برای هر روز انتخاب می کند.

نسخه چاپی

متن اصلی این مقاله در 17 ژانویه 2021 در نسخه چاپی ما منتشر شد.[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *