[ad_1]

لندن بوریس جانسون طی این سالها از دونالد ترامپ تعریف و تمجید کرده است. وی حتی گفت که لیاقت دریافت جایزه صلح نوبل را دارد.

با این حال ، حذف کنگره از طرفداران رئیس جمهور آمریکا اوضاع را تغییر داد.

ترامپ ، نخست وزیر انگلیس گفت ، قیام خشونت آمیز را تشویق کرد ، نتایج “انتخابات آزاد و عادلانه” را زیر سال برد و “کاملاً اشتباه بود”.

این پیچیدگی قابل توجهی برای کسی بود که با ترامپ مقایسه می شد و سالها از انتقاد از او خودداری می کرد.

سایر رهبران جهان نیز با این معضل روبرو هستند که چگونه با چنین رئیس جمهور بی ثبات و غیرقابل پیش بینی که توافق نامه ها و نهادهای بین المللی را به خواست خود نادیده می گیرد ، برخورد کنیم.

اما بدخواهان جانسون او را بخاطر ترامپ که به گفته برخی سعی در تقلید ، تخریب چهره انگلیس و مسموم ساختن فرهنگ سیاسی این کشور دارد ، ستایش می کنند.

آنچه تحلیلگران می گویند

لسلی وینجاموری ، مدیر برنامه های ایالات متحده و آمریکا در چتام هاوس ، گفت: پرسش در مورد نحوه برخورد با ترامپ “معضل بزرگی در دیپلماسی غربی طی چهار سال گذشته” است.

وی افزود: “و من می گویم كه پادشاهی انگلستان در اشتباه است.”

جانسون تنها رهبر غربی نیست که سعی کرده کمی ترامپ را درک کند یا نگه دارد.

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه ، همان کار ، ترزا می ، سلف جانسون ، که اندکی پس از مراسم تحلیف ترامپ از وی دیدار کرد و از او عکس گرفت که دست در دست او بود ، همین کار را کرد.

هر دو رابطه خراب شد ، اما جانسون توانست رئیس جمهور ایالات متحده را که وی را “ترامپ انگلیس” توصیف کرد ، راضی کند.

برایان کلااس ، استاد سیاست جهانی در دانشگاه کالج لندن ، گفت: “این یک راز آشکار است که همه در اروپا فکر می کنند ترامپ یک تهدید است.”

وی افزود: “فقط بوریس فکر می کرد این تهدیدی است که می تواند منافع شخصی او را تأمین کند.”

طرفداران جانسون می گویند وی چاره ای جز عاشق شدن متحد اصلی انگلیس نبود ، به ویژه هنگامی که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شد و به دنبال یک معامله تجاری با واشنگتن بود.

جانسون تلاش کرد ترامپ را ترغیب کند که از توافق هسته ای با ایران دست نکشد و در برابر فشارهای ایالات متحده برای وتو در استفاده از شرکت چینی هواوی در شبکه مخابراتی 5G انگلیس مقاومت کرد ، اگرچه سرانجام عقب نشینی کرد.

توافق تجاری بین لندن و واشنگتن هنوز منتظر است.

امیلی تورنبری ، نماینده حزب مخالف حزب کارگر ، گفت که رفتار تسلیم آمیز دولت محافظه کار نسبت به ترامپ “تحقیرآمیز و غیرضروری” است.

“ما هرچه در توان داشتیم انجام دادیم تا او را راضی کنیم. هیچ راهی برای درگیر شدن با این پسر وجود نداشت … او یک قلدر بود و شما باید با قلدرها روبرو شوید.

وی افزود: “این یک اشتباه بود. ما به هیچ وجه از منافع خود استفاده نکردیم و به او شهرتی دادیم که لیاقت دونالد ترامپ را نداشت.”

با ترامپ … و با بایدن نیز

جانسون مانند ترامپ گاهی به پوپولیسم متوسل می شود ، قول های اغراق آمیز می دهد و گاهی از زبان نژادپرستانه استفاده می کند.

با این حال ، نخست وزیر از بسیاری جهات بسیار به جو بایدن نزدیکتر است تا ترامپ. او به اتحاد های بین المللی مانند ناتو اعتقاد دارد و معتقد است که مبارزه با تغییرات اقلیمی باید در اولویت باشد.

برخی معتقدند که نزدیكی جانسون به ترامپ می تواند بر روابط وی با دولت بایدن تأثیر بگذارد.

بایدن به جانسون اعتماد ندارد ، او زمانی به باراک اوباما توهین کرد و او را به عنوان یک رهبر “نیمه کنیا” توصیف کرد که مخالفت باستانی با انگلیس دارد.

بایدن اخیراً جانسون را مورد انتقاد قرار داد وقتی نخست وزیر تهدید كرد كه از توافق نامه بین المللی در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا چشم پوشی خواهد كرد.

کیم داروک ، که پست خود را به عنوان سفیر انگلیس در واشنگتن از دست داد ، با پایان یافتن اظهارات مخالف خود در مورد ترامپ ، پیش بینی کرد در اوقات مالی که انگلیس “هزینه احترام ما به سلف آقای بایدن را پرداخت خواهد کرد.”

برخی می گویند که گرایش ها و تحریکات استبدادی “پس از حقیقت” در انگلیس فوران می کند.

نیل اوبراین ، قانونگذار محافظه کار ، نسبت به فکر کردن آنچه روی تپه کاپیتول اتفاق افتاده است ، هشدار داده است.

وی خاطرنشان کرد که بسیاری از تئوری های توطئه در انگلیس نیز وجود دارد و سیاستمدارانی هستند که “برای گرفتن کلیک و استفاده از انرژی” با آنها معاشقه می کنند از بخشهایی مانند کسانی که با پلیس درگیر می شوند تا با رعایت قانون پیروی کنند. از محدودیت های ویروس کرونا.

اوبراین استدلال می کند که هرج و مرج در واشنگتن “به خاطر یک نفر بوجود نیامده ، بلکه به این دلیل است که افرادی که در پست های بالا هستند تصمیمات کوتاه مدت می گیرند ، به حیوان غذا می دهند و با هم بازی می کنند.”

وی هشدار داد: “فکر نکنید که اینجا نمی تواند اتفاق بیفتد.”

دیگری که تصور می شود قادر به پرداخت عواقب روابط خوب خود با ترامپ است ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است.

آژانس AP

بولتن 9:00

خطایی روی داد لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

نسخه چاپی

متن اصلی این مقاله در تاریخ 16.01.2021 در نسخه چاپی ما منتشر شده است.

[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *