[ad_1]

هزاران نفر روز گذشته در روسیه به خیابان ها آمدند و خواستار آزادی الکسی ناوالنی ، رهبر مخالف زندانی شدند و با ادامه موج اعتراضات در کشوری که کرملین را مورد حمله قرار داده است. طبق یک گروه نظارتی ، بیش از 4700 نفر توسط پلیس بازداشت شدند.

مقامات یک تظاهرات گسترده برای جلوگیری از جریان تظاهرات پس از راهپیمایی ده ها هزار نفر در سراسر کشور در تعطیلات آخر هفته گذشته در بزرگترین و گسترده ترین نمایش نارضایتی روسیه در سالهای گذشته برگزار کردند.

علیرغم تهدید به مجازات زندان ، هشدارها در گروه های شبکه های اجتماعی و استقرار گسترده پلیس برای شورش ها ، اعتراضات روز گذشته بار دیگر به بسیاری از شهرها سیل زد.

ناوالنی ، 44 ساله ، محقق مبارزه با فساد اداری و مشهورترین منتقد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور است. وی پس از بازگشت از آلمان ، در 17 ژانویه دستگیر شد ، جایی که 5 ماه را در بهبودی مسمومیت توسط یک عامل سمی که به کرملین نسبت داده بود ، گذراند. مقامات روسی این ادعا را رد کردند. وی به دلیل نقض شرایط آزمایشی دستگیر شد زیرا هنگام بهبودی در آلمان در جلسات با مقامات حاضر نشده بود.

ایالات متحده از روسیه خواسته است تا ناوالنی را آزاد کند و از سرکوب اعتراضات انتقاد کند. وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن گفت: “ایالات متحده ادامه استفاده از تاکتیک های خشن علیه معترضان صلح طلب و روزنامه نگاران توسط مقامات روسیه را برای دومین هفته متوالی محکوم می کند.”

وزارت امور خارجه روسیه اظهارات بلینکن را “دخالت فاحش در امور داخلی روسیه” خواند و واشنگتن را متهم کرد که با حمایت از اعتراضات به ایجاد بی ثباتی در کشور می پردازد.

در برابر پوتین

تدابیر امنیتی بی سابقه ای دیروز در مرکز مسکو اعمال شد ، از جمله تعطیلی چندین ایستگاه مترو در نزدیکی کرملین ، قطع مسیرهای اتوبوس و دستور بسته شدن رستوران ها و مغازه ها.

تیم ناوالنی در میدان لوبیانکا ، محل استقرار مقر خدمات امنیتی فدرال ، اعتراض کردند و ناوالنی مسمومیت خود را به آن نسبت داد. پس از توافق پلیس به اطراف میدان ، اعتراض به یک میدان مرکزی دیگر در فاصله یک مایلی منتقل شد. همچنین طیف وسیعی از پلیس و افسران به طور تصادفی افرادی را که بازداشت و به اتوبوس های پلیس منتقل شده بودند انتخاب می کردند.

اما صدها نفر دیگر از مرکز شهر عبور کردند و شعارهای “پوتین ، استعفا دهید!” و “پوتین ، دزد!” از تیم ناوالنی را سر دادند.

بعداً برخی به زندان Matrosskaya Tishina رفتند ، جایی که ناوالنی در آن بازداشت شد ، اما تیم های پلیس را پیدا کردند که آنها را بیرون رانده و ده ها نفر را بازداشت کردند. بیش از 1000 نفر در مسکو دستگیر شدند ، از جمله همسر ناوالنی جولیا ، که به اعتراض پیوست.

شهرهای نووسیبیرسک و کراسنویارسک ، در شرق سیبری ، بزرگترین کارزارها را در کنار اکاترینبورگ در اورال داشتند. چندین نفر از طریق دومین شهر بزرگ کشور ، سن پترزبورگ رژه رفتند و درگیری های تصادفی گزارش شد که در آن برخی معترضین افسران پلیس را که قصد دستگیری آنها را داشتند ، دفع کردند.

به عنوان بخشی از تلاش مقامات برای جلوگیری از اعتراضات ، چندین فعال و وابسته به ناوالنی در این کشور بازداشت شدند. برادر او اولگ ، همکار مشهور لیوبوف سوبول و سه نفر دیگر روز جمعه در بازداشت خانگی قرار گرفتند ، به اتهام نقض محدودیت های ویروس کرونا در اعتراضات هفته گذشته. دادستان همچنین از سیستم عامل های شبکه های اجتماعی خواست تا جلوی اعتراضات را بگیرند.

وزارت کشور با هشدارهای شدیدی به مردم مبنی بر عدم پیوستن به اعتراضات ، گفت که ممکن است شرکت کنندگان در این پرونده متهم شده و به هشت سال زندان محکوم شوند. محکومیت برای متهمان به دست داشتن در خشونت علیه پلیس می تواند تا 15 سال باشد.

رها کردن. در بیانیه ای ، عفو بین الملل از روسیه خواست که فوراً و بدون قید و شرط همه کسانی را که روز گذشته در اعتراض به حمایت از الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه در سراسر کشور بازداشت شده بودند ، آزاد کند.

* آژانس AP

بولتن 9:00

از دوشنبه تا جمعه ، هیئت تحریریه ما مناسب ترین اطلاعات را برای هر روز انتخاب می کند.

نسخه چاپی

متن اصلی این مقاله در تاریخ 02/01/2021 در نسخه چاپی ما منتشر شده است.[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *