[ad_1]

پس از دهه ها مصونیت از مجازات ، دادگستری پرو قرار جلسه 1 مارس علیه رئیس جمهور پیشین آلبرتو فوجیموری را به دلیل مسئولیت وی در عقیم سازی هزاران زن بومی ، یکی از تاریک ترین دوره های ریاست جمهوری (2000 تا 1990) ، که با نقض حقوق بشر و اقتدارگرایی مشخص شده است. .

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، علاوه بر فوجیموری ، وزرای بهداشت سابق ادواردو یونگ موتا ، مارینو کوستا بائر و الخاندرو آگیناگا نیز حضور دارند.

همه آنها متهم هستند كه از طريق برنامه دولتي براي كاهش ميزان زاد و ولد در مناطق روستايي و جوامع محلي كشور ، تقريباً 350،000 زن و 25،000 مرد را مجبور به گذراندن مراحل عقيم كرده اند.

مطابق دفتر برنامه ریزی خانواده خانواده ، بیش از 272000 لوله مخاط و حدود 22000 وازکتومی انجام شده است ، مطابق دفتر دادستان دادگستری پرو.

اکثر مردان و زنانی که موضوع این برنامه بودند ، دارای زمینه های متواضع ، کچوا زبان بودند و موافقت کتبی را به زبان اسپانیایی امضا کردند که آنها نمی فهمیدند.

یکی از آنها جوزفین کوئیزپ بود. وی 33 ساله بود و 5 فرزند داشت که بدون رضایت وی تحت درمان نهایی پیشگیری از بارداری قرار گرفت.

وقتی از بیهوشی از خواب بیدار شد ، در گاری بیمارستان دراز کشیده بود و بدون اینکه بفهمد چرا تمام بدنش درد می کند ، شروع به پرسیدن چه بلایی بر سر او گذاشته و چرا روی شکمش جای زخم دارد ، اما هیچ کس جواب نداد.

پرونده وی مشابه پرونده صدها هزار زن محلی دیگر پرو مانند ویکتوریا ویگو است.

ویگو در گفتگویی با شبکه خبری بی بی سی به یاد می آورد: “من 32 هفته باردار بودم و احساس خوبی نداشتم ، بنابراین به ملاقات دکترم رفتم. آنها مرا معاینه کردند و تصمیم گرفتند که یک عمل سزارین فوری انجام دهند.”

نوزاد او با سختی تنفس متولد شد و اندکی بعد درگذشت.

وی گفت: “یك پزشكی بود كه می خواست مرا آرام كند و گفت:” نگران نباش ، هنوز جوان هستی ، می توانی بچه دیگری داشته باشی “اما پزشك دیگری گفت:” بچه های بیشتری نمی توانند باشند. ” ما او را عقیم کردیم. “

ویگو ، كه یك سال پس از عقیم سازی ، مبارزه خود را علیه مقامات تقویت كننده عقیم سازی آغاز كرد و پس از سال ها دادخواست ، در سال 2003 جبران 2500 نفر ، گفت: “من می خواستم فرزندان بیشتری داشته باشم ، اما این انتخاب بدون اجازه من از من گرفته شد.” دلار

او تنها کسی بود که غرامت دریافت کرد و متقاعد شد که آن را دریافت کرده است ، زیرا برخلاف اکثر افراد که برخلاف میل وی عقیم شده بودند ، او طبقه متوسط ​​، تحصیل کرده و به زبان اسپانیایی صحبت می کرد.

یکی دیگر از هزاران مورد مربوط به مامریتا مستانزا چاوز است. معروف است که او به کمیسیون بین آمریکایی حقوق بشر (IACHR) منتقل شده است.

چاوز 33 ساله بود و هنگامی که توسط پرستاران در یک مرکز بهداشتی که برای دیدن کودک خود به آن مراجعه کرده بود مورد آزار و اذیت قرار گرفت ، هفتمین فرزند خود را به دنیا آورد.

به او گفتند اگر با بستن لوله ها موافقت نكند ، جریمه می شود یا به زندان می افتد.

در اینجا نحوه عمل وی بدون انجام معاینات مقدماتی یا ارائه مراقبت های بعد از عمل جراحی شده است و وی هشت روز پس از عمل درگذشت. او هفت فرزند یتیم به جا گذاشت.

فوجیموری از سیاست تولد خود دفاع کرده بود به این دلیل که این یک طرح مترقی است که طیف وسیعی از روشهای پیشگیری از بارداری را ارائه می دهد ، از جمله عقیم سازی جراحی ، که قبلا در پرو غیرقانونی بود.

رزماری لرنر ، مدیر پروژه Quipu ، در مصاحبه با بی بی سی گفت: “اما واقعیت این است که به جای ترویج روش های مختلف پیشگیری از بارداری ، اهداف ، سهمیه بندی و تعدادی از عقیم سازی ها وجود داشت که متخصصان مراقبت های بهداشتی باید به آنها برسند.” که شهادت قربانیان این برنامه فوجیموری را جمع آوری و به اشتراک می گذارد.

در گفتگو با مجله Nueva Sociedad ، تانیا پاریونا ، نماینده کنگره پرو ، موافقت کرد و اظهار داشت که “برای اجرای این سیاست یک دستورالعمل وجود دارد” و گفت که “برای هر بیمار که عقیم سازی می شود ، کمیسیون 30 دلار ارائه می شود تا مطابق با اهداف باشد. “

بولتن 9:00

از دوشنبه تا جمعه ، هیئت تحریریه ما مناسب ترین اطلاعات را برای هر روز انتخاب می کند.[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *