[ad_1]

موج سبزي كه فقط در چند هفته پيش سقط جنين را در آرژانتين رسميت بخشيد ، اين چهارشنبه وارد شيلي خواهد شد ، زماني كه كميته زنان و برابري جنسيت اتاق نمايندگان و پارلماني ها بحث در مورد لايحه سقط جنين را تا هفته 14 بارداري آغاز مي كنند ، که مخالف دولت سباستین پینرا است.

رئیس کمیسیون ، ماییتا اورسینی ، نماینده مخالف حزب انقلاب دموکراتیک ، در کمیسیون با اعلام اینکه آغاز بحث قانونگذاری در ساعت 3 بعد از ظهر (همزمان در آرژانتین) آغاز شد ، گفت: “این شیلی لباس سبز می پوشد.”

“من خودم را در دسترس سازمانهای فمینیستی قرار داده ام که زندگی خود را وقف مبارزه برای سقط جنین رایگان و ایمن برای همه کرده اند. همراه آنها و نمایندگان مجلس این پروژه را ترویج می كنند “، اورسینی كه از رسیدن پروژه به جلسه عمومی اطمینان داشت افزود:” امیدواریم كه هرچه سریعتر آن را به اتاق بازرگانی بفرستیم (برای تأیید كمیته). “

پیوستن

این طرح در حال حاضر از حمایت سازمانهای فمینیستی مانند Corporación Humanas برخوردار است. وکیل این سازمان ، كامیلا ماتورانا ، به مطبوعات شكایت كرد: “این بحث باید در مواجهه با شهروندانی صورت گیرد كه خواستار تغییرات اساسی و قانونی در مورد حقوق زنان و دختران هستند.”

انجمن دیگری که از پروژه جرم زدایی حمایت می کند ، Mesa Acción por el Aborto در شیلی است.

گلوریا میرا ، هماهنگ كننده آن امروز گفت: “جرم زدایی از تصمیم زنان برای احترام به كرامت و حقوق ما ضروری است” و خاطرنشان كرد: “اگر اعمال خودمختاری مشمول مجازات های كیفری شود ، در حال حاضر پیشرفت قابل توجهی در برابری در شیلی وجود ندارد.” .

طبق گفته CNN شیلی ، از نظر مایرا ، این بحث باید نمایانگر چیزی باشد که معمولاً دیده نمی شود.

“ما امیدواریم که بحث در داخل و خارج از پارلمان ، که فرآیند قانونگذاری را تولید می کند ، به تجسم پیوند ذاتی احترام به آزادی شخصی و خودمختاری و حقوق بشر زنان با تقویت دموکراسی ، عدالت بیشتر و زندگی بهتر کمک کند.” او گفت.

Piñera از پروژه پشتیبانی نمی کند

در میان انتظارات فزاینده از گروه های حقوق بشری ، جنبش فمینیستی و بخشی از مخالفان ، دولت پینیرا پیش از این اعلام کرده بود که از آن حمایت نخواهد کرد.

سخنگوی امروز گفت: “رئیس جمهور پینیرا کاملاً واضح بود که این دولت از سقط جنین بدون دلیل حمایت نمی کند ، این بحثی است که پارلمان می تواند ارائه دهد ، آن را در همانجا در کنگره ارائه می دهد ، اما ما موافق تصویب سقط جنین بدون دلیل نیستیم.” Palacio de La Moneda Jaime Bellolio در مصاحبه با رادیو ADN.

این پروژه برای جرم زدایی از سقط جنین برای اولین بار از زمان تصویب توسط قانون گذاران مخالف در اوت 2018 ، در یک تلاش ناموفق برای اصلاح قانون مجازات ، که مجازات های مربوط به سقط جنین را پیش بینی می کند ، به استثنای چند مورد ، برای اولین بار روند قانونی خود را آغاز می کند. استثناها.

آخرین باری که جنبش فمینیستی پیرامون این موضوع پیروز شد سپتامبر 2017 بود که قانون سقط جنین تصویب و ابلاغ شد ، که سقط جنین را به سه دلیل خطرناک برای زندگی مادر ، غیرقابل تحقق بودن جنین و نقض جرم غیرقانونی اعلام کرد.

در مورد این دلیل اخیر ، این قاعده فقط در صورتی که مادر زیر 14 سال نداشته باشد فقط تا هفته 12 بارداری یا تا هفته چهاردهم مجاز به قطع است.

جنبش طرفدار سقط جنین در شیلی در حال افزایش است و پس از تصویب قانون سقط داوطلبانه (IVE) توسط کنگره آرژانتین ، رای گیری توسط هزاران نفر در خیابان ها و شبکه های اجتماعی در کشور و منطقه ، جنب و جوش بیشتری پیدا کرد.

مردم شیلی در خیابان چه نظری دارند؟

طبق نظرسنجی اخیر Plaza Pública Cadem ، 56٪ از مردم شیلی با سقط قانونی موافق هستند ، اما فقط در برخی شرایط ، در حالی که تنها 27٪ از پاسخ دهندگان “به دلایلی” از سقط جنین حمایت می کنند.

اگرچه حمایت از جرم زدایی عمومی سقط جنین هنوز یک اقلیت است ، اما طبق این نظرسنجی ، بیش از ده درصد درصد نسبت به سال 2014 که فقط 15٪ آن را تأیید کرده اند ، بیشتر شده است.

بولتن 9:00

از دوشنبه تا جمعه ، هیئت تحریریه ما مناسب ترین اطلاعات را برای هر روز انتخاب می کند.[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *