[ad_1]

دادگستری پرو جلسه اول مارس را علیه رئیس جمهور پیشین آلبرتو فوجیرموری به دلیل مسئولیت وی در عقیم سازی هزاران زن بومی در دوران ریاست جمهوری (2000 تا 1990) تعیین کرده است.

جلسه دادرسی دو هفته پیش به تعویق افتاد ، زیرا دادگاه شامل مترجمان نسخه کچوا نبود ، که توسط برخی از زنانی که برای شهادت فراخوانده شده بودند صحبت شد.

مقامات نه تنها فوجیموری را که به دلیل مشکلات بهداشتی در جلسه مجازی شرکت نکرده و شاهد آن نبوده اند ، بلکه وزرای بهداشت سابق ادواردو یونگ موتا ، مارینو کوستا بائر و الخاندرو آگیناگا را نیز مقصر می دانند.

همه آنها متهم هستند كه از طريق برنامه دولتي براي كاهش ميزان زاد و ولد در مناطق روستايي و جوامع محلي كشور ، تقريباً 350،000 زن و 25،000 مرد را مجبور به گذراندن مراحل عقيم كرده اند.

حدود 2073 زن به گروه های محلی و بین المللی مدافع حقوق بشر گفتند که لوله های آنها بدون اطلاع و رضایت آنها بسته شده و حداقل 18 نفر در نتیجه این عمل جان خود را از دست داده اند.

یورو پرس گزارش داد که 1،307 شکایت هنوز در دادگاه ها در جریان است.

فوجیموری در حال حاضر به جرم قتل عام باریوس آلتوس (1991) و لا کانتوتا (1992) ، 25 سال زندان را می گذراند ، جایی که تحت عنوان “عملیات ضد تروریستی” ، ارتش حدود بیست نفر را به قتل رساند.

فوجیموری (AP / پرونده)

[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *