[ad_1]

رئیس جمهور کاملاً جدید ایالات متحده ، جو بایدن، اولین دستاورد مهم وی در سیاست خارجی پس از تصویب روز چهارشنبه پارلمان روسیه در تمدید پنج ساله قرارداد جدید خلع سلاح هسته ای START با واشنگتن بود ، پیشنهادی که رئیس جمهور آمریکا با شریک زندگی خود ولادیمیر پوتین برای اولین تماس تلفنی رسمی روز قبل ارائه داد. .

دوما یک روز پس از اعلام تعهد در آخرین لحظه بین دو کشور قبل از انقضا ، در بیانیه ای در وب سایت خود گفت: “توافق نامه بین مسکو و واشنگتن برای حداکثر مدت ممکن – پنج سال – تا 5 فوریه 2026 تمدید می شود.” بعد از نه روز

در مجموع 399 نماینده از 450 قانونگذار روس به تمدید توافق رای دادند و هیچ رأی مخالف یا ممتنعی وجود نداشت.

پوتین امروز در طی یک سخنرانی مجازی در مجمع داووس ، که در آن ارزیابی کرد که نظم جهانی همچنان “به روشی غیرقابل پیش بینی و غیرقابل کنترل” ادامه می دهد ، گفت: “بدون شک این یک گام در مسیر درست است.”

رئیس جمهور روسیه پس از اولین تماس تلفنی دیروز با همتای جدید خود در آمریکا ، لایحه گسترش توافق نامه را در پارلمان ارائه كرد.

بایدن “امروز بعد از ظهر با رئیس جمهور پوتین تماس گرفت و قصد داشت درباره آمادگی ما برای تمدید شروع (جدید) برای پنج سال بحث کند” ، سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی ، گفت که دو رهبر همچنین برخی از مهمترین موارد را مورد بحث قرار دادند – و برنامه های بین المللی ، مانند درگیری جدایی طلبانه در اوکراین ، توافق هسته ای با ایران ، خط لوله گاز Nord Stream 2 و دستگیری مخالف الکسی ناوالنی در مسکو.

دولت روسیه گفته است که معامله جدید استارت نیز پیروزی خود است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه گفت: “این مطابق با شرایط ما انجام شد. برای پنج سال بدون پیش شرط ، بدون اضافات ، بدون هیچ گونه کاربردی.”

پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک توافق نامه ای دو جانبه است که در اصل در دوران پس از جنگ سرد امضا شده و هدف آن محدود کردن تعداد موشک ها و کلاهک های هسته ای دو کشور است.

زمینه

اولین استارت در سال 1991 به ترتیب توسط فرمانداران وقت ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی ، جورج اچ. بوش و میخائیل گورباچف ​​امضا شد.

در آوریل 2010 ، معاهده اصلی با شروع جدید جایگزین شد ، که توسط رهبران وقت ایالات متحده و روسیه باراک اوباما و دیمیتری مدودف تصویب شد.

برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی جدید ، این توافق نامه به 1550 کلاهک هسته ای مستقر در روسیه و ایالات متحده ، دو قدرت کنترل کننده بزرگترین زرادخانه های هسته ای جهان محدود می شود.

همچنین تعداد وسایل نقلیه پرتاب و بمب افکن های سنگین را به 800 عدد محدود می کند که هنوز هم برای نابودی چندین برابر کره زمین کافی است.

این معامله به عنوان یکی از معدود فرصتهای سازش میان مسکو و واشنگتن تلقی می شود ، که روابط آنها در سالهای اخیر به شدت خراب شده است ، به ویژه از زمان الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین ، یک راه حل روسیه که موجب تحریم تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا شده است. .

روابط پس از جنگ سرد در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین در ایالات متحده ، هنگامی که وی از توافق مشابه دیگر پس از فروپاشی بلوک اتحاد جماهیر شوروی خارج شد: معاهده سلاح های هسته ای میان برد ، روابط وی بیشتر متشنج شد.

سرمایه دار جمهوریخواه گفته بود كه تا زمانی كه چین ملحق نشود ، شروع جدید را گسترش نخواهد داد ، چیزی كه دولت چین با رد اینكه آنها كمتر از 300 سلاح هسته ای در اختیار دارند ، آن را رد كرد.

روسیه با حدود 8500 کلاهک هسته ای ، بزرگترین زرادخانه هسته ای کره زمین است و پس از آن ایالات متحده آمریکا که دارای 7،700 کلاهک هسته ای است ، بزرگترین زرادخانه هسته ای این سیاره است.

بولتن 9:00

از دوشنبه تا جمعه ، هیئت تحریریه ما مناسب ترین اطلاعات را برای هر روز انتخاب می کند.[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *