[ad_1]

تلویزیون نظامی این کشور روز دوشنبه گزارش داد ، نیروهای مسلح میانمار کنترل کشور را به مدت یک سال در دست گرفته اند و بر اساس گزارش رسانه ها ، بسیاری از سیاستمداران برجسته این کشور از جمله آنگ سان سوچی بازداشت شده اند.

یک مجری تلویزیون نظامی ، تلویزیون میاوادی ، از به دست گرفتن قدرت خبر داد و به بخشی از قانون اساسی که توسط ارتش تدوین شده است و اجازه می دهد ارتش در هنگام اضطرار ملی کنترل را بدست آورد ، اشاره کرد. این عملیات تا حدودی به دلیل عدم اقدام دولت در پی شکایت ارتش از تقلب در انتخابات نوامبر است ، زیرا به گفته میزبان ، انتخابات به دلیل بحران ویروس کرونا به تعویق نیفتاد.

این اعلامیه به دنبال نگرانی های چند روزه در مورد تهدید کودتا – که قبلاً توسط ارتش انکار شده بود – و درست همزمان با آغاز دوره جدید پارلمانی این کشور بود.

حزب سیاسی سوچی در یکی از صفحات فیس بوک خود بیانیه ای منتشر کرد مبنی بر اینکه اقدامات ارتش غیرمنطقی و مغایر با قانون اساسی و اراده منتخبان است. اتحادیه ملی دموکراسی مردم میانمار را به مخالفت با “کودتا” و هرگونه بازگشت به “دیکتاتوری نظامی” فرا خوانده است.

تأیید اینکه چه کسی پیام را ارسال کرده است امکان پذیر نیست ، زیرا اعضای حزب به تماس های تلفنی پاسخ نمی دهند.

اقدامات ارتش قبلاً مورد محکومیت گسترده بین المللی قرار گرفته است.

وزیر خارجه جدید ایالات متحده آنتونی بلینکن با صدور بیانیه ای “نگرانی و نگرانی جدی” در مورد دستگیری های ادعایی را ابراز کرد.

وی در بیانیه ای با استفاده از نام قدیمی میانمار گفت: “ما از رهبران نظامی برمه می خواهیم كه همه كارمندان دولت و رهبران جامعه مدنی را آزاد كنند و به اراده مردم برمه كه در انتخابات دموكراتیک ابراز شده احترام بگذارند.” “ایالات متحده در کنار مردم برمه در تلاش برای دستیابی به دموکراسی ، آزادی ، صلح و توسعه ایستاده است.”

دفتر دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه ای این وقایع را “ضربه سنگینی بر اصلاحات دموکراتیک” محکوم کرد.

دستگیری سیاستمداران و قطع ارتباطات سیگنال های تلویزیونی و خدمات ارتباطی در روز دوشنبه اولین نشانه های آغاز به کار قدرت بود. ارتباطات تلفنی و اینترنتی به پایتخت ، نایپیداو قطع شد و دسترسی به لیگ ملی برای دموکراسی ، حزب سوچی ، امکان پذیر نبود. در سایر مناطق کشور نیز اخراج تلفنی صورت گرفت ، گرچه مردم هنوز می توانستند به اینترنت متصل شوند.

ایراوادی ، یک آژانس خبری آنلاین ، گزارش داد که سوییچی ، یک مشاور ایالتی و رئیس دولت واقعی ، و رئیس جمهور وینگ مینت در سحر بازداشت شده اند. این خبر به نقل از میو نیونت ، سخنگوی حزب حاکم لیگ ملی برای دموکراسی است.

وی در گزارش خود خاطرنشان کرد که اعضای کمیته اجرایی مرکزی حزب ، قانونگذاران و اعضای کابینه منطقه نیز بازداشت شده اند.

فعالان سیاسی که به دلایل امنیتی خواستار شناسایی نشوند ، لیستی از افراد دیگری را که احتمالاً بازداشت شده اند تهیه کردند ، از جمله کارگردان Min Htin Ko Ko Gi ، نویسنده Maung Tar Cho و پیشکسوتان برجسته جنبش اعتراضی دانشجویی 1988. مانند Ko Ko Gi و مین کو نینگ در ابتدا ، دستگیری ها تأیید نشد.

گزارش تلویزیون نظامی گفت که ژنرال و فرمانده کل قوا مین آنگ هلاینگ در راس کشور باقی خواهد ماند ، در حالی که معاون رئیس جمهور مینت سو به عنوان سرپرست رئیس جمهور قیام خواهد کرد. Myint Swe یک ژنرال سابق است که به دلیل سرکوب راهبان بودایی در سال 2007 شناخته شده است. وی یکی از متحدان نزدیک رهبر سابق نظامی نظامی تان شو است.

در بیانیه بعدی ، ارتش گفت انتخابات یک سال دیگر برگزار می شود و ارتش قدرت را به برنده واگذار می کند.

در یانگون ، بزرگترین شهر کشور ، روز با کافه های پر از صبحانه و همسایگان صبح شروع می شود. اما با انتشار خبر احساس اضطراب گسترش یافت.

مردم شروع به برداشتن پرچم های قرمز روشن حزب سوچی كرده اند كه خانه ها و مشاغل آنها را آراسته است. صف های طولانی در دستگاه های خودپرداز برای برداشت پول نقد وجود داشت که با اضافه کاری در اتصال به اینترنت پیچیده بود. در برخی مشاغل ، کارگران تصمیم گرفته اند به خانه خود بروند.

ارتش اصرار داشت که اقدامات آنها از نظر قانونی توجیه پذیر است ، اگرچه سخنگوی حزب سوچی و بسیاری از ناظران بین المللی گفتند که این یک کودتا است.

قانون اساسی 2008 ، که در زمان رژیم نظامی ارائه شد ، بندي دارد كه چگونه ، در صورت اضطرار ملي ، رئيس جمهور ، با هماهنگي شوراي دفاع ملي و امنيتي تحت سلطه ارتش ، مي تواند حكمي فوري براي اجراي قانونگذاري صادر كند ، قوه مجریه و قضایی فرمانده کل ارتش.

دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک این بند را “مکانیزم کودتا” توصیف کرد.

بولتن 9:00

از دوشنبه تا جمعه ، هیئت تحریریه ما مناسب ترین اطلاعات را برای هر روز انتخاب می کند.[ad_2]

By dyJJ19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *